Kostol evanjelickej cirkvi a.v.

Klasicistický kostol v Zemianskom Podhradí je postavený na mieste bývalého močiara. Ako základy stavby poslúžili do močaristej pôdy zabíjané dubové pylóny. Má elipsovitý pôdorys a v celej strednej Európe sú takéto kostoly len dva (tu a v Nemecku). Má štvoro dverí, ktoré vedú na každú svetovú stranu a ani jedny nie sú hlavné.

Čítať ďalej...

Kaštieľ

Renesančný kaštieľ je najstaršou pamiatkou v obci. Pôvodne opevnený renesančný dvojvežový kaštieľ postavili v 17. storočí, neskôr klasicisticky prestavaný, s priľahlým parkom.

Je to dvojpodlažná budova s dvoma hranolovými vežami na nárožiach. Na priečelí sa nachádza medzi vežami iónske  stĺporadie. Dvojkrídlová budova má dva trakty s okružnou chodbou. Bočné fasády sú z čias jednotnej empírovej úpravy. Miestnosti sú prístupné z okružnej chodby. V roku 1744 bola vybudovaná v jednom krídle kaplnka.

Čítať ďalej...

Historické fotografie

 

Kostol marec 1932 kastiel v ZP Z. Podhradie - pohlad z Lysice Z. Podhradie - park - sklenik Z. Podhradie - altanok v parku Z. Podhradie - kastiel - interiér 4 Z. Podhradie - Krauzovec 1966 Krauzovec V parku 1955

 

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby